Bloom Coffee Roastery
Kahve’ye Dair

Kahve’ye Dair

Kahve satın alma, saklama ve demleme aşamalarında doğru, uygulanması gereken bazı ipuçlarını sizlerle paylaşmak istedik. Bu noktalara dikkat ettiğinizde kahvenizden aldığınız keyfin bir üst noktaya çıktığını ve basit ama önemli detayların bir kahvede ne kadar önemli olduğunu fark edeceksiniz.

KAHVE SATIN ALIRKEN DİKKAT EDİLECEKLER

** Kavrulma tarihi kahveden alacağınız aroma ve lezzet açısından çok önemlidir. Kahvenizin taze kavrulmuş olduğuna dikkat edin. En fazla 20 gün- 1 ay önce kavrulan (tercih 7-10 gündür) kahveleri satın alın.
** Kahvelerinizi en fazla 1 hafta içinde tüketecek kadar gramajlarda satın alın. Yüksek gramajlı paketleri tüketemeyecek iseniz satın almanız belki maddi olarak avantaj gibi gözükse de 1 hafta sonra bayatlamaya başlayan bir kahve içecekseniz anlamına gelir.
** Kahvelerinizi alabiliyor iseniz Çekirdek halde satın alın ve evde/işyerinizde demlemeden hemen önce değirmeninizde taze olarak öğütün. Bu hem aromaların kaybını önleyip sizlere daha lezzetli bir kahve sunarken, hem de kahvelerinizi çekirdek olarak saklama koşullarına uygun biçimde 1 haftaya kadar saklama imkanı verir. Öğütülmüş kahve daha çabuk bayatlar !
** Kahvelerinizi alırken harmanların içeriklerini, kendinize uygun lezzetlerin olduğuna dikkat edin, farklı lezzetleri de mutlaka tadımlayın, belki de aradığınız veya sizi daha çok mutlu edecek lezzet aralığı bir başka pakette olabilir.

KAHVE SAKLARKEN DİKKAT EDİLECEKLER :

** Kahvenizi paketinden herhangi bir yere (kap veya kavanoz gibi) boşaltmayın ! kendi paketinde kahvenizi kaşığınız ile ölçekli bir şekilde aldıktan hemen sonra ağzını sıkıca kapatıp paketi hava almaz bir kaba koyarak oda sıcaklığında, güneşi doğrudan görmeyen, nemsiz bir ortamda saklayabilirsiniz.
** Kahve paketinizi veya kahvenizi buzdolabına koymayın. Bu kahvenin aroma kaybına sebep olur ve bayatlama engellenmez.

KAHVE DEMLERKEN / PİŞİRİRKEN DİKKAT EDİLECEKLER :

** Tavsiye olarak çekirdek kahve kullanın (öğütülmüş değil), demlemeden / pişirmeden (Türk Kahvesi) hemen önce (en fazla 15 dakika olabilir daha fazla değil) değirmeninizde doğru incelik ayarında öğütün.
** Mutlaka hassas bir tartı veya ölçek kullanın. Aşağıda dünyaca belirlenmiş olan demleme oranları size referans olabilir. Suyunuzu ve kahvenizi ölçeklendirmeden / tartmadan asla göz kararı ile hareket etmeyin. Kahvenin olması gereken bütün tat aralığı ve lezzeti değiştirmiş olursunuz.
** Mutlaka temiz İÇME SUYU kullanın. Hem makinelerinizin sağlığı hem de tadın bozulmaması için 6,8-7 pH değerine sahip temiz içme suyu ile kahvelerinizi demleyin.
** Espresso, Filtre Kahve veya Türk Kahvesi hazırlarken mutlaka hazırladığınız demleme yönteminin referans kabul edilmiş adımlarını eksiksiz uygulayın. Yapmayacağınız veya size çok önemli gelmeyen bir adım sonuç için çok önemli olup tamamen değiştirebilir.

Aşağıda tüm dünyaca tavsiye edilen Brew Ratio (Demleme Oranı) tablosunu inceleyebilirsiniz. Kahvelerinizi yaparken kahve ve su oranının tavsiye edilen oranlamasına göre kahvenizi hazırlayıp sonrasında kişisel zevkinize göre daha sert veya daha yumuşak hale oranlamayı kullanarak demleyebilirsiniz.

DEMLEME ORANI (Brew Ratio) TABLOSU

Kahve’ye Dair bölümümüzde Kavurma Renk Aralıkları, Tadım Tablosu, Yöresel Kahvelerin Özellikleri gibi bilgilere de ulaşabilirsiniz…